Concert History 2016

 

To return to Concert Page click here.

 

2016

 

December

 

27th, 19.30 Manchester Concert Orchestra

Hans Zimmer: Pirates of the Carribean, Begins, The Dark Knight Rises, Inception, Gladiator, The Da Vinci Code, Man of Steel

John Williams: Superman, Harry Potter, Jurassic Park, Close Encounters, Indiana Jones, Star Wars, E.T. - Bridgewater Hall, Manchester

 

26th, 15.00 Manchester Concert Orchestra

Last Night of the Christmas Proms - Bridgewater Hall, Manchester

 

10th, 19.30 Paean Ensemble, Hardynge Choir

Britten: St Nicholas Cantata - St Nicholas Church, Harpenden

 

1st, 13.10 Aurora Trio, University of Manchester Lunchtime Concert Series

Works by Emerson, Weinberg and Debussy - Cosmo Rodewald Concert Hall, University of Manchester

 

November

 

24th, 19.30 Royal Philharmonic Concert Orchestra

Elvis Tour - Manchester Arena, Manchester

 

23rd, 19.30 Royal Philharmonic Concert Orchestra

Elvis Tour - O2 Arena, London

 

22nd, 19.30 Royal Philharmonic Concert Orchestra

Elvis Tour - Genting Arena, Birmingham

 

20th, 19.30 Royal Philharmonic Concert Orchestra

Elvis Tour - Motorpoint Arena, Cardiff

 

18th, 19.30 Royal Philharmonic Concert Orchestra

Elvis Tour - First Direct Arena, Leeds

 

17th, 19.30 Royal Philharmonic Concert Orchestra

Elvis Tour - SSE Hydro Arena, Glasgow

 

14th, 13.10 Aurora Trio, Lukas Hank (violin), Cambridge University Library 600th Anniversary Celebrations

Alwyn: Naiades; Two Folk Songs; Crepuscule; Theme and Variations from Sonata Impromptu; Six Irish Folk Songs - Cambridge University Library, University of Cambridge

 

8th, 9th, 20.00 Circa Contemporary Circus (Brisbane, Australia)

Il Ritorno - Espace Jean Legendre, Compiègne, France

 

2nd, 19.15 Welsh National Opera

Verdi: Macbeth - Mayflower Theatre, Southampton

 

1st, 19.00 Welsh National Opera

André Tchaikowsky: The Merchant of Venice - Mayflower Theatre, Southampton

 

October

 

29th, 19.30 London Concert Orchestra

John Williams: Star Wars, Jurassic Park, Memoirs of a Geisha, JFK, Harry Potter, ET, Indiana Jones, Close Encounters of the Third Kind, Schindler's List, Superman - Royal Festival Hall, London

 

25th, 26th, 20.00 Circa Contemporary Circus (Brisbane, Australia)

Il Ritorno - Grand Theatre, Luxembourg City, Luxembourg

 

1st, 20.00 Royal Philharmonic Concert Orchestra, Andrea Bocelli

Works by Bellini, Mascagni, Gounod, Verdi, Sarasate, Giordano, Monti, Denza, Moreno, Di Capua, Arden, Bernstein, Cahn, Johnson and Sartoti - O2 Arena, London

 

September

 

30th, 13.00 Aurora Trio, MasterCard Lunchtime Concert Series

Works by Bissill, Beamish, Moorcraft and Buckley - Royal Festival Hall, Southbank Centre, London

 

28th, 20.00 Royal Philharmonic Concert Orchestra, Andrea Bocelli

Works by Bellini, Mascagni, Catalani, Verdi, Puccini, Sarasate, Giordano, Monti, Denza, Moreno, Lehar, Rota, Bernstein, Lloyd Webber, Parton, Cahn and Sartoti - 3Arena, Dublin

 

25th, 19.30 Aurora Trio, Great Comp Music Festival

Works by Bax, Prokofiev, Beethoven, Bissill, Debussy and Piazzolla - Great Comp, Kent

 

24th, 20.00 Royal Philharmonic Concert Orchestra, Andrea Bocelli

Works by Bellini, Mascagni, Puccini, Verdi, Sarasate, Giordano, Monti, Denza, Moreno, Lehar, Rota, Bernstein, Lloyd Webber, Parton, Cahn and Sartoti - SSE Hydro Arena, Glasgow

 

23rd, 20.00 Royal Philharmonic Concert Orchestra, Andrea Bocelli

Works by Bellini, Mascagni, Puccini, Verdi, Sarasate, Giordano, Monti, Denza, Moreno, Lehar, Rota, Bernstein, Lloyd Webber, Parton, Cahn and Sartoti - Motorpoint Arena, Sheffield

 

17th, 19.15 Welsh National Opera

Verdi: Macbeth - Wales Millennium Centre, Cardiff

 

16th, 19.00 Welsh National Opera

André Tchaikowsky: The Merchant of Venice - Wales Millennium Centre, Cardiff

 

10th, 15th, 19.15 Welsh National Opera

Verdi: Macbeth - Wales Millennium Centre, Cardiff

 

July

 

19th, 19.30 Royal Liverpool Philharmonic Orchestra

Vaughan Williams: Old Hundredth, Mealor: Wherever You Are, The Shadows of War, Jenkins: For The Fallen, Holst: The Planets - St David's Hall, Cardiff

 

12th, 19.30 Iford Arts Festival, Charles Court Opera

Mozart: The Magic Flute - Iford Manor, Bradford-on-Avon, Wiltshire

 

9th, 19.30 Royal Philharmonic Orchestra

Classical Spectacular - works by Glinka, Verdi, Handel, Brahms, Mascagni, Bizet, Sibelius, Mancini, Romberg, Walton, Coates, Williams, Elgar, Puccini, Wood, Arne, Parry and Tchaikovsky - Leeds Castle, Maidstone

 

8th, 19.30 Iford Arts Festival, Charles Court Opera

Mozart: The Magic Flute - Iford Manor, Bradford-on-Avon, Wiltshire

 

7th, 12.00 Aurora Trio, Harrogate International Music Festival

Works by Bax, Bach, Prokofiev, Debussy and Krouse - St Wilfrid's Church, Harrogate

 

6th, 19.30 Orchestra of The King's School, Canterbury

Suppe: Poet and Peasant Overture, Dvorak: Symphony no.9 "New World" - The King's School, Canterbury

 

5th, 19.30 Iford Arts Festival, Charles Court Opera

Mozart: The Magic Flute - Iford Manor, Bradford-on-Avon, Wiltshire

 

3rd, 19.00 Sloane Square Choral Society

Faure: Cantique de Jean Racine, Pavane, Vierne: Messe Solennelle - Holy Trinity Church, Sloane Square, London

 

2nd, 19.30 Iford Arts Festival, Charles Court Opera

Mozart: The Magic Flute - Iford Manor, Bradford-on-Avon, Wiltshire

 

1st, 19.15 Welsh National Opera

Iain Bell: In Parenthesis - Royal Opera House, Covent Garden, London

 

June

 

29th, 19.15 Welsh National Opera

Iain Bell: In Parenthesis - Royal Opera House, Covent Garden, London

 

23rd, 19.30 Orpheus Sinfonia

Mozart: Don Giovanni, Chopin: Andante et Polonaise (David Malusá), Vaughan Williams: Lark Ascending (Tasmin Little, Beethoven: Symphony no.5 - St John's Smith Square, London

 

22nd, 19.00 Aurora Trio, Royal Academy of Music Fellowship Concert

Works by Emerson, Knotts, Moorcraft and Buckley - David Josefowitz Recital Hall, Royal Academy of Music, London

 

18th, 19.30 Aurora Trio, Weston Music Society

Works by Bax, Bissill, Debussy, Moorcraft, Prokofiev, Rodney Bennett and Krouse - Holy Trinity Church, Weston, Hertfordshire

 

17th, 20.00 Royal Philharmonic Concert Orchestra

Classical Spectacular - Works by Suppe, Mascagni, Ellis, Coates, J.Strauss, Rossini, Wood, Arne, Parry and Elgar - Royal Hospital Chelsea, London

 

15th, 19.30 Young Musicians Symphony Orchestra

Verdi: Joan of Arc Overture, Schumann: Cello Concerto (Oscar Alabau), Saint-Saens: Organ Symphony - St John's Smith Square, London

 

11th, 19.30 Aurora Trio, Guiting Chamber Music Series

Works by Bax, Buckley, Krouse, Prokofiev, Bissill and Debussy - Guiting Power Village Hall, Gloucestershire

 

10th, 19.15 Welsh National Opera

Iain Bell: In Parenthesis - Birmingham Hippodrome, Birmingham

 

9th, 19.30 Orion Orchestra, McFarlanes Solicitors Choir

Haydn: Nelson Mass - St Alban the Martyr, Holborn, London

 

7th, 19.30 Welsh National Opera

Mendelssohn: Hebrides Overture, Sibelius: Violin Concerto (Sivitri Grier), Dvorak: Symphony no.9 - Hall for Cornwall, Truro

 

3rd, 19.15 Welsh National Opera

Iain Bell: In Parenthesis - Wales Millennium Centre, Cardiff

 

May

 

26th, 19.30 Royal Liverpool Philharmonic Orchestra

Messaien: Les Offrandes Oubliees, Qigang Chen: Luan Tan, Ravel: Daphnis et Chloe Suite no.2 - Philharmonic Hall, Liverpool

 

21st, 19.15 Welsh National Opera

Iain Bell: In Parenthesis - Wales Millennium Centre, Cardiff

 

20th, 19.30 London Concert Orchestra

Opera extracts by Rossini, Verdi, Bizet, Puccini, Wagner, Saint-Saëns and Delibes - Symphony Hall, Birmingham

 

13th, 19.15 Welsh National Opera

Iain Bell: In Parenthesis - Wales Millennium Centre, Cardiff

 

8th, 15.00 Manchester Concert Orchestra

Karl Jenkins: Palladio, The Healer, Requiem - Bridgewater Hall, Manchester

 

7th, 19.30 Manchester Concert Orchestra

Karl Jenkins: Palladio, The Healer, Requiem - Symphony Hall, Birmingham

 

2nd, 17.00 Aurora Trio, Fakenham Chamber Music Series

Works by Bax, Prokofiev, Bissill, Debussy and Krouse - Wensum Lodge Hotel, Fakenham, Norfolk

 

1st, 15.00 Welsh National Opera

Glyn: Mametz Wood, Siôn: Chaotic Angels, Widmann: Babylon Suite - St David's Hall, Cardiff

 

April

 

28th, 19.30 Royal Liverpool Philharmonic Orchestra

Faure: Requiem - Capstone Theatre, Liverpool

 

16th, 12.00 Orpheus Sinfonia

Tchaikovsky: Romeo and Juliet, Sarasate: Carmen Fantasy, Stookey: The Composer is Dead - Royal Festival Hall, London

 

9th, 19.30 Manchester Concert Orchestra

Classical Spectacular - Works by Rossini, Mascagni, Tchaikovsky, Puccini, Verdi, Ravel, Copland, Suppé, Denza Mussorgsky - Bridgewater Hall, Manchester

 

1st, 14.00 BBC Philharmonic Orchestra

Tchaikovsky: Symphony no.5 - Philharmonic Studio, MediaCityUK, Salford

 

March

 

29th, 13.00 Ensemble Eroica

C.P.E. Bach: Symphony no.1, Mozart: Symphony no.29 - St Martin in the Fields, London

 

23rd, 19.30 London Firebird Orchestra

Debussy: Prelude a l'apres midi d'un faune, Hovhaness: Tzaikerk, Saint-Saëns: Requiem - St Pancras Church, London

 

20th, 19.30 Sinfonia Cymru

Stravinsky: Danses Concertantes, Beethoven: Violin Concerto (Ben Baker), Mozart: Symphony no.41 - Theatr Clwyd, Mold

 

19th, 19.30 Sinfonia Cymru

Stravinsky: Danses Concertantes, Beethoven: Violin Concerto (Ben Baker), Mozart: Symphony no.41 - The Riverfront, Newport

 

18th, 19.30 Sinfonia Cymru

Stravinsky: Danses Concertantes, Beethoven: Violin Concerto (Ben Baker), Mozart: Symphony no.41 - Memorial Hall, Pontyberem

 

17th, 19.30 Sinfonia Cymru

Stravinsky: Danses Concertantes, Beethoven: Violin Concerto (Ben Baker), Mozart: Symphony no.41 - RWCMD, Cardiff

 

12th, 19.30 The Sinfonietta

Mendelssohn: Prosperous Voyage, Millington: The Seafarer, Vaughan Williams: Sea Symphony - Exeter Cathedral, Exeter

 

10th, 19.30 Whitgift School Orchestra

Elgar: Cello Concerto, Butterworth: A Shropshire Lad - Whitgift School, South Croydon

 

9th, 19.30 Orpheus Sinfonia

Elgar: Pomp and Circumstance March no.1, Cello Concerto, Enigma Variations - St George's Hanover Square, London

 

5th, 19.30 Orchestra of The King's School, Canterbury

Butterworth: A Shropshire Lad, Finzi: Cello Concerto, Arnold: Little Suite no.1 - The King's School, Canterbury

 

February

 

28th, 15.30 Janus Ensemble

Stravinsky: The Rite of Spring - The Grey Coat Hospital School, Pimlico, London

 

18th, 19.30 Orion Orchestra

Schubert arr. Mahler: Death and the Maiden, Strauss: Metamorphosen - St James' Piccadilly, London

 

13th, 19.30 Mozart Festival Orchestra

Mozart: extracts from Don Giovanni, The Marriage of Figaro, The Magic Flute, Eine kleine Nachtmusik, Piano Concerto no.21, Symphony no.25 - Royal Festival Hall, London

 

7th, 19.30 Wallace Ensemble

Handel: Zadok the Priest, Ajzenstadt: Chad Gadya, Bloch: Sacred Service, Alex Knapp: Eli Eli, Elegy for Strings, The Cummerbund, Elgar: Serenade - Belsize Square Synagogue, London

 

3rd, 19.30 Ensemble Eroica

Schoenberg: Chamber Symphony no.2, Mozart: Violin Concerto no.5 (Tsolt Visontay), Beethoven: Symphony no.3 - Kings Place, London

 

January

 

27th, 28th, 29th, 19.45, 30th, 14.30, 19.45, 31st 19.45 Circa Contemporary Circus (Brisbane, Australia)

Il Ritorno - Barbican Theatre, London

 

22nd, 19.30 Aurora Trio, Daniel King-Smith (piano), Hinchingbrooke Performing Arts

Works by Bax, Bloch, Sibelius, Hasslemans, Borne, Copland, Van Waefelghem, Beethoven and Debussy - Hinchingbrooke School, Huntingdon

 

20th, 13.10 Aurora Trio, Canterbury Christ Church University Lunchtime Concert Series

Works by Bax, Debussy and Rodney Bennett - St Gregory's Centre for Music, Canterbury Christ Church University

 

3rd, 15.00 Aurora Trio, Faversham Chamber Music Series

Works by Bax, Beamish, Prokofiev and Debussy - Assembly Rooms, Faversham

 

Return to top of page.